Page

Використання CO2

Використання УЗВ

Крім зберігання, CO2 може бути використана в промислових процесах в якості цінної сировини з корисною метою, наприклад, для підвищення нафтовіддачі пластів (ПНП) у вуглецевому секторі, або для мінералізації. Однак варто зазначити, що об’єми такого використання обмежені: це може допомогти покращити економічну обґрунтованість УЗВ, однак кінцевою метою УЗВ все ж залишається зберігання.

CO2-ПНП має здатність діяти у якості інкубатора для промисловості УЗВ, що знаходиться на стадії зародження, забезпечуючи реальний досвід, клієнтів для CO2-технологій, розвиток інфраструктури CO2 і забезпечуючи великий вибір інженерів, техніків і операторів з навичками, необхідними для зберігання CO2.

CO2 використовується в комерційних проектах з ПНП з початку 1970-х років. Загалом цей процес передбачає введення CO2 в резервуар зі зрілою нафтою. CO2 змішується з нафтою, збільшуючи рухливість нафти, що призводить до додаткового видобутку нафти і більшого кінцевого видобутку корисних копалин. Деяка кількість вуглецю, введеного для підвищення нафтовіддачі пластів, буде зберігатися протягом тисяч років, але у поточних операціях CO2 повертається назад у резервуар.

CO2-ПНП найбільш інтенсивно використовується в США, тут було прокладено більш 2414 км CO2-трубопроводів для транспортування CO2 з природних джерел до нафтових родовищ. Все частіше використовуються антропогенні джерела CO2, щоб задовольнити швидко зростаючий попит на CO2, наприклад, CO2 із заводів по виробництву етанолових та амонійних добрив. У Канаді проект Boundary Dam використовує вуглець для ПНП. Дохід, отриманий через видобуток нафти, допоможе забезпечити більш стабільну фінансову підтримку проектів УЗВ, полегшуючи фінансування та підвищуючи ймовірність позитивного остаточного інвестиційного рішення.

CO2-ПНП при масштабному використанні також забезпечить основу для виділених місць зберігання CO2. По мірі збільшення масштабу проекту CO2-ПНП будуть необхідні відповідні операції зі зберігання CO2 для управління змінним попитом CO2, властивим кампаніям CO2-ПНП. CO2-ПНП може зіграти важливу роль для ефективного розгортання УЗВ-технологій в Європі. Однак тільки CO2-ПНП не призведе до великомасштабного розгортання УЗВ, і має розглядатися як частина більш широкої системи стимулів для впровадження перших комерційних проектів УЗВ.

Ще однією формою використання вуглецю є його мінералізація, за допомогою якої можуть виготовлятися різноманітні матеріали. Перетворення CO2 на корисні та стабільні матеріали (наприклад, будівельні товари) є досить привабливим. Однак очікується, що такі процеси не будуть ефективними для уловлювання значної кількості CO2 у світі з огляду на величезний масштаб глобальних викидів CO2. Мінералізація CO2, виділеного звичайною електростанцією, призведе до створення мільйонів тон продукції, що потребує транспортування та розміщення.

frontpageingressimage_CO2-emissions.jpg Photo: balkans.com